Jdi na obsah Jdi na menu

Jarní tábornický pětiboj 2016

22. 5. 2016

JARNÍ TÁBORNICKÝ PĚTIBOJ 2016

                   petiboj--1-.jpg

Stavba stanu je první disciplína tradiční soutěže, jejíž kardinálním významem je změřit svoje síly, schopnosti a dovednosti, které ten či onen skaut načerpal v průběhu skautského roku. Každé jaro se tak klubovna na ivanovické ,,Simbovce" přemění v bojiště. Bojují mezi sebou družiny, které si v průběhu boje o vítězství utužují svoje schopnosti pracovat v týmu, spolupracovat se svojí družinou. Ti starší (skauti a skautky) staví tradiční stany z celt, s pomocí klacků a kusů dřeva, které najdou v okolí klubovny. Mladší, tedy světlušky a vlčata, staví iglúové stany. A vždycky – právě jako letos – jim to jde moc dobře. Zrovna tak jako disciplína rozdělávání ohně, ve které letos suverénně zabodoval bratr Sandál, který tak zachránil své družině  tři cenné body! petiboj--4-.jpg

 U  morseovky jsme letos  zaregistrovali mezery, a  tak víme, na čem máme  spolu s dětmi v příštích  týdnech pracovat. Ale i  když nám luštění  zašifrovaných zpráv moc  nešlo, náramně jsme se u toho pobavili. Sestra Lada se několikrát ptala: ,,Ta čárka, to je jako ,tůůů' a ta tečka je jako ,tu' ?" A tak jsme si vyzkoušeli, jak taková morseovka vypadá nejen na papíře, ale třeba při pískání na píšťalku...

petiboj--2-.jpg

Běh podle azimutu, který  určuje buzola, není nic  jednoduchého. Nejdříve se musí takový azimut  správně naměřit a pak  ještě počítat kroky nebo metry k dalšímu měření.  Navíc to všechno musí  družina zvládat hodně rychle, protože jim na záda dýchá další družina s cílem předběhnout ji! Považte, kdo z vás by to zvládal tak brilantně, jako naše vlčata? petiboj--5-.jpg

Ten, kdo říká že ano, ať se podrží. Hned po namáhavém a vyčerpávajícím pochodu přichází soutěž poslední. Uvázat na uzlovačce dračí smyčku, ambulanční smyčku, lodní uzel, zkracovačku a škotovou spojku není žádný med – na záda vyloženě praží paprsky sluníčka a před očima jako zblázněná střelka ručiček na stopkách.

Ale i přesto se nám podařilo zvládnout s gracií všech pět velkých soutěží, které pro nás, pro skauty, znamenají ,,být připraven." 

 

Zapsal:
Pavel Vaculík jr. – bratr Doktor