Velká podzimní 13ka 2014

17. 11. 2014

Tradiční soutěž družin se letos odehrála 15. a 16.11. na Salaši ve Švábenicích. Příznivé počasí a odhodlání bojovat za úspěch své družiny zajistili hojnou účast. Letos poprvé nevymýšlel disciplíny Vlastík, ale naši oddíloví rádcové a rádci družin.

Vše odstartovala chůze na chůdách, v případě skautů a skautek dokonce vlastnoručně vyrobených. Překvapila nás hlavně Bára Šebková, které to šlo nejlíp, a i díky ní se v kategorii světlušek a vlčat do vedení dostala družina Vyder. Mezi skauty zvolila lepší konstrukci chůd dívčí družina Laněk a porazila tak kluky z Jelenů.

Následoval hon na splašené balónky létající po poli, přeskoky přes lano a pak přenos těžkého břemene. Zatímco některé družiny se potýkaly s různými potížemi, Vydry a Laňky pokračovaly ve svém vítězném tažení.

Po gulášové pauzičce jsme se vydali na další soutěže do lesa. Chránili jsme dračí vejce před zničením, jako tažní koně jsme sváželi dřevo z lesa a na chvíli jsme i oslepli a museli se plně spolehnout na svého vidoucího rádce, aby nás vyvedl z černého lesa ven. A pořadí na prvních místech se stále neměnilo...

Před setměním jsme ještě zvládli Smíškovu disciplínu, kdy jeden z výšky sypal cosi hodně drobného :-) a ostatní to dole chytali. A tohle byl konečně úspěch pro kluky z Jelenů.

Pak už jsme zalezli do chaty, kde nám Víťa se Sandálem krásně zatopili. Dojedli jsem zbytek guláše a řádění na chatě jsme si zpestřili kurzem zavazování tkaniček, hraním Městečka Palerma či noční vycházkou do tmy.

Druhý den ráno nezačal úplně nejlíp, protože Víťa se při sekání dřeva poranil a tak jsme měli neplánovaně zařazenou zdravovědu. Ale vše se zvládlo a zase pokračovala třináctka. Všichni naplno bojovali o co nejlepší výsledek. Proplétali jsme svá těla a hltali jablka. Pája si na nás připravil stavbu majáku a rozdělávání ohně za těžkých podmínek ve větru a metr nad zemí. Konečně přišel i úspěch Lišek, kde Malý Sandál Laďa Bureš dostál pověsti svého rodu a oheň rozdělal. Před velkým finále jsme se ještě pořádně posilnili tím, co nám uvařili naši náhradní kuchaři Rádyjo, Sandál a Mamut. Byly to těstoviny s čímsi a byly mňam mňam.

Špendlík nám pak dal za úkol hodit vejce z balkonu dolů na zem tak, aby se nerozbilo. Použili jsme noviny, nafukovací balónky, špejle a izolepu. A světe div se, některým sice vejce prasklo ještě dřív, než něco stihli vymyslet, jiným se však podařilo ho dostat na zem lehce nakřáplé. Ale našli se i tací, kteří to dokázali a vejce bylo po pádu neporušené.

Zatímco naši starší kamarádi po nás dali do pořádku celou chatu, my ostatní se vrhli na poslední disciplínu. A to sehnat 13 věcí. Nikdo z nás sice nechytili živého bažanta, ale ostatní se za hodinu dalo obstarat.

Konečné vyhlášení už jen potvrdilo, že nejlepší družinou mezi vlčaty a světluškami se staly Vydry vedené Denčou Přikrylovou, následované Liškami a Veverkami. V kategorii skautů a skautek téměř stylem start cíl vyhrály Laňky a kluci Jeleni museli uznat, že i v omezeném počtu to holkám šlo prostě tentokrát líp.

za 6.junácký oddíl Ivanovice na Hané zapsala Julie Nováková, oddílová vůdkyně

Můj názor je takový, že se jak Julce, tak i našim starším kamarádům tuto 13tku povedlo velmi dobře zorganizovat a to i přes to, že někteří mladší zatím moc neposlouchají. Mám takový dojem, že naše holčičí družina Laňek to vyhrála jen kvůli tomu, že jsme byly sehrané a spolupracovaly jsme. Kluci se asi nebyli schopni dohodnout a proto vyhráli jen jednu ze třinácti výzev.

Po dobu našeho pobytu na Salaši jsme všichni zažili mnoho dobrodružství a to naše družiny hodně sblížilo. Například nás v noci navštívily dvě obludičky (což jsme organizovaly my, Laně) a šly se světluškami a vlčaty černou tmou po cestě. Na konci musely děti říct: Jsem odvážný skaut a ničeho se nebojím. Potom se otočily a vydaly se zpět.

Z disciplín bylo třeba chození na chůdách, jezení jablek na čas, běh s kusem dřeva po lese a úkol rozbít cizí družině její vejce a ochránit přitom to svoje.

Abych to celé uzavřela. Podle mě je úplně jedno, kolik vás v družině je, ale nejvíc záleží na tom, že držíte spolu. Protože když držíte spolu, tak je mnohem lehčí vyhrát.

Jana Nováková, Družina Laňky

12 let, 17.11.2014