Jdi na obsah Jdi na menu

Zjištění: Studnice v rukách mafie! Neuvěřitelné: Lesy obývají gangsteři! Šok: Mužům v oblecích patří Vyškovsko!

5. 9. 2014

 Takovými a mnohými dalšími titulky se to v novinách muselo hemžit, když bezmála čtrnáct dní tábořištěm ve Studnicích otřásaly kulky z pistolí mafiánů a mafiánek od skautů z Ivanovic. Téma podle u dětí oblíbené hry městečko Palermo bylo propracováno do detailů – mafiánské obleky, zbraně, celotáborová hra, přičemž vyhrála-li družina jednu etapu takzvané celotáborovky, získala hlavu. Ano, hlavu. Každý přece ví, že mafiáni za největší trofej považovali právě utnutou hlavu – skoro jako ve středověku! Nu… Na táboře by bylo poněkud obtížné dát dětem za odměnu něčí myslivnu. Proto se družiny, teda vlastně rodiny La Mano di Negro a La Mano di Bianca musely spokojit s hlavami polystyrenovými. Jména nevelkých, však ryze mafiánských rodin by v českém překladu znamenaly Černá ruka a Bílá ruka. Program po celou dobu tábora pak zařizovala hlavní rodina La Mano di Dio (Boží ruka), v čele s kápem Uno Julito a jeho zástupcem La Doktóre. Obě dvě malé rodiny (Bianca a Negro) se celý tábor snažily nestřádat v celotáborovce co nejvíc hlav, aby se dostaly pod křídla velké a mocné rodiny La Mano di Dio. A mohlo se to podařit jen jedné z nich.

Jednou rodiny proti sobě zápasily v koňských dostizích – děti běžely ve dvojicích rozbahněnou polní cestou a byly jako čuňata –, jednou se zas snažily nalézt v lese co nejvíc peněz ukrytých pod stromy, dále se soutěžilo ve znalostech zdravovědy, anebo jednoduše v rychlosti týmu. Za přípravu celotáborové hry patří největší dík Rádyju a Smíškovi!

Jako správní mafiáni taky musela dítka ovládat minimálně devatero řemesel, kterému je urputně po celý tábor učil Doktor. Jeden den se mafiáni učili být hasičem – injekční stříkačkou stříkali vodu na rozlehlý požár v podobě čajové svíčky –, později se gangsteři učili jak správně sestavovat vodovodní potrubí z makarónů v rámci řemesla instalatér, popřípadě závodili napříč tábořištěm se slušivým kloboučkem (encyklopedie ptactva posazená na hlavě), praktickou kabelkou (neposekané polínko pod paží) a vycházkovou holí (kus klacku v ruce) jako ta nejparádnější běhna v celém Palermu. Zkrátka, řemesel se mafiáni naučili skutečně devět a všechna je zvládli na jedničku!

Ze všeho největší strach měli tvrďáci mafiáni z toho, že se bude opakovat historie z předminulého roku. Tu noc, kdy přišla velká voda, totiž byli i ti nejtvrdší borci najednou měkcí. A pokaždé když letos na táboře pršelo, sledovala se neúnavně hladina vody blízkého potoka, která nás tenkrát asi nejvíc ohrožovala. Naštěstí nám letos přálo – my doufáme, že tomu tak bude i v letech příštích – a tak hladina zůstávala skoro nehybně na svém místě. Proto jsme mohli na táboře zažít třeba stavění kamenných hrází na malém lesním potůčku nad táborem, vaření čaje z nasbíraných lesních plodin, anebo prostě jen blbnutí mladších skautů a skautek s těmi staršími, zkušenějšími pardály.

Pavel Vaculík II. – Doktor

 

Náhledy fotografií ze složky Tábor 2014 - Městečko Palermo